Sap2000 Kursu

Sap2000

SAP2000, yapı sistemi modellerinin geliştirilmesi, analizi ve boyutlandırılması için genel amaçlı bir programdır. Herhangi bir yapı sisteminin SAP2000 yardımı ile analiz ve boyutlandırılmasında kurs süresi içinde bunlar ile ilgili komutlar uygulamalı olarak anlatılacaktır.

Basvuru Formu iletisim!
Sap2000 Kursu icerigi ?

1. Sistem Modelinin Oluşturulması

-Doğrudan veya SAP2000 in içindeki (template) sistemler kulanılarak
- Kiriş, kolon vs. çubuk elemanlar
- Duvar, döşeme, kabuk gibi yapı bölümlerini temsil eden sonlu elemanlar
- Düğüm noktaları veya mesnetlerde elastik veya lineer olmayan birleşim veya yaylar
- çeşitli tipte mesnetler
tanımlanarak sistem modeli oluşturulur.Düğüm noktaları(Joints) program tarafından otomatik olarak oluşturulur.

2. Malzeme Özelliklerinin Tanıtılması:SAP2000 içindeki standart olarak, tüm özellikleriile tanıtılmış olan beton (CONC), Çelik (STEEL) ve alüminyum (ALUM) malzemleri mevcuttur. Ayrıca yenimalzemede tanımlanıp kullanılabilir.bu malzemeler kesit tanımlaması sırasında kullanılmaktadır.

3. Kesit Özelliklerinin Tanıtılması: Çeşitli kesit tipleri ayrı kütük içinde verilmiştir. Özellikle çalik yapılarında bukesit tipleri doğrudan doğruya veya bazı özellikleri değiştirilerek kullanılacağı gibi, istenen türde kesit tanımlanabilir. seçilen veya tanımlanan kesitler sistem elemanlarına aktarılır.

4. Yüklerin Tanıtılması:Tekil, yayılı, veya yamuk yüklerle sıcaklık değişimleri tanımlanıp düğüm noktalarına, çubuklara veya sonlu elemanlara atanabilmektedir. Ayrıca kütle ve spekturum diyagramları tanımlandıktan sonra, mod birleştirme yöntmi il dinamik hesap da yapılabilir. Çok sayıda ( sabit, hareketli, rüzgar, deprem vs.) değişk yüklemeler tanımlanacağı gibi, bunlar süper pozisyon katsayıları ile çarpılarak yüklem kombinezasyonları oluşturulabilmektedir.

5. Çözüm ( Analiz ): Sistem modelinin malzeme, kesit özellikleri ve yüklemeleriile birlikte tanımlandıktan sonra çözüm yapılır. Analiz sonuçları SAP2000 ekranından görülmektedir. Bu görüntü sonuçları ayrıca incelenebilir, kütüğe atılabilir veya yazdırılabilir.

6. Boyutlandırma: Analiz işlemi tamamlandıktan sonra, sçilen bir yönetmeliğin kuralları uygulanarak, çelik veya betonarme elemanlarının boyutlandırılması yapılır.

Kimler Katilabilir ?

Sap2000 Kursu; Makine, İnşaat Mühendisleri, Mimar ve Teknikerleri içindir.

Sap2000 Kursu size ne kazandirir ?

Kursiyerlerimiz Sap2000 Kursunu alarak, yapı sistemi modellerinin geliştirilmesi, analizi ve boyutlandırılmasını yapabilecek seviyeye geleceklerdir.

On Kosullar ?

Sap2000 programı için; Statik bilgisi, Teknik Resim ve Temel Bilgisayar Bilgisi gereklidir

Ders Saati ?

32 saat

Sap2000 Egitmenleri ?

Rastgele Kurslar